INMEMORIAM – ŠOKAČKOLOŠKI ZLATOVEZ, NAJVIŠE MUZEJSKE SAVJETNICE, MAGISTRE VERE ERL (Drenovci, 24. VIII. 1940. – Osijek, 22. IV 2024.)

Erl-3

Šokačkologinja mr. sc. Vera Erl, povjesničarica koja je osnovala dva studija povijesti na osječkom sveučilištu (na Filozofskom fakultetu u Osijeku i na dislociranom studiju u Vinkovcima), knjižničaricaa koja je osnovala dva studija knjižničarstva u toj najvišoj istočnohrvatskoj obrazovnoj ustanovi (na Filozofskom fakultetu u Osijeku i na odjelu Kulturologiju UNIOS), također je inauguratorica prijelaza knjižničarstva u informatologiju i viša je stručna savjetnica društvenih znanosti, predavačica Baštine.

Nagrađena najvišim nagradama u području knjižničarstva, nagrađena najvišim nagradama u istočnohrvatskim županijskim i regijskim vrjednovanjima autorstva u baštinskom radu.

Autorica je projekta nastanka današnje Šokačke grane, baštinske udruge šokaštva u Osijeku, također je njena utemeljiteljica i osnivačica, a od početka je predsjednicom Udruge, napose i njenom počasnom predsjednicom.

Njeno je osnivanje Šokačke grane, početkom novoga povijesnog milenija, bilo tektonska uspostava potpuno novih strategija: šokaštvo promišljati povjesničarski, kulturološki i ultimativno tekstualno.

Njen se rad na kontinuiranom usredištenju kritičkog promišljanja o subetničkim kreativnim i identitetno neotradicijskim aspektima ne da usporediti ni sa čim sličnim u suvremenom društvenome životu Istočne Hrvatske. Taj se rad, kritičkog promišljanja subetniciteta, vidi u oblikovanju stalnog niza svakogodišnjih međunarodnih stručnih i znanstvenih okupljanja, svaki puta s desetcima dragocjenih izlaganja te izlagačica i izlagatelja. Okupljanja se izvode pod odličnim nazivom Urbani Šokci, organiziranim u žanru okrugloga stola, a sudjeluju akademici, sveučilišni profesori i drugi sveučilišni djelatnici, studentice i studenti, novinari, kulturnjaci, književnice i književnici, prosvjetni djelatnici pa čak i političari i novinari. Apsolutno vršnu razinu i koncepciju stalnog promišljanja baštine i zavičajnosti Vera Erl uspostavlja stotinama kontakata, uz golem energetski osobni ulog i zanosa i nemjerljivog i neponovljivoga entuzijazma.

Vera je Erl figurativno rečeno – nadkreativan zlatovez suvremenoga šokačkoga smisla, na upravo onaj način koji ona stalno podvlači da ga je naučila i preuzela iz šezdesetljetnog pisanja o šokaštvu Vladimira Rema. Njen krunski rad, njen krunični rad, nakon desetak sjajno priređenih uz suradnju s profesoricom Helenom Sablić Tomić, svezaka radova objelodanjivanih s međunarodnog okruglog stola Urbani Šokci, uredničko-sunakladnički potez je suobjavljivanje sveučilišnog udžbenika šokačkologije u izdanju Filozofskoga fakulteta i Šokačke grane, što je osiguralo za budućnost očuvanu temu toga udžbenika naslovljena Šokci u povijesti, kulturi i književnosti na onom mjestu koje je najviše nacionalno obrazovno mjesto humanističkih i društvenih znanosti.

Bez ijednog trena odgode pisala je stalno retke o svojoj izvornoj i izvorskoj Cvelferiji, mjestu s kojeg se nažalost odlazi, ali drenovačka memorija je Verin pregolemi mar srca baš poput strožeg pisma starije  i ne tako davne vrbanjske susjede Mare Švel Gamiršek kojoj je uputila i potpis na svoj prvi veliki znanstveni zbornik.

Brinula je vinkovačku Knjižnicu na prijelazu 60-ih u 70-e, oblikovala ju u prostor koji je imao Sve, i sve knjige i sve najvrjednije književnike bivše države u domaćinstvu ali i u najsrdačnijim gostima.

Brinula je i knjižnicu osječkoga Filozofskog fakulteta, točnije tada – krajem 70-ih – Pedagoškog te ga podigla iz višeškolske u visokoškolsku bajku vršnog stručnog rada i čitaonicu nastanka dragocjenih znanstvenih radova.

Vera je Erl autorica kontinuiranog rasta pismenosti i srdačnosti, tolerantna i nasmiješena tradicijska autorica zagovora identitetnih vrijednosti, napose, šokačke komunikativne i urbane kulture, Zlatovez Smisla.

Knjige, knjige i knjige, molitva je koju šapuće njena ostavštinska kruna, krunica.

U Osijeku, u jesen 2023. / proljeće 2024.

dr. sc. Goran Rem,
redoviti profesor u trajnom izboru Filozofskoga fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku

Leave a Comment

Objavljeno pod Naslovna

Comments are closed.